Tartalomjegyzék
ToggleAndroid alkalmazás közzététele a Play Áruházban
Cikkünkben egy áttekintést nyújtunk arra vonatkozóan, hogy milyen lépésekből áll egy Android applikáció közzététele a Play Áruházban. Ehhez szükség lesz a Google Play Console használatára, amelyen keresztül elvégezhetjük a háttérmunkát.
1. Mi az a Google Play Console?
A Google Play Console egy online platform, amelyet az Android alkalmazás fejlesztők használnak az alkalmazásaik közzétételéhez, kezeléséhez és optimalizálásához a Google Play Áruházban.
Ezzel az eszközzel a szoftverfejlesztők:
- Feltölthetik és frissíthetik alkalmazásaikat.
- Nyomon követhetik az alkalmazások teljesítményét.
- Kezelhetik az alkalmazáslistákat és az árképzést.
- Kommunikálhatnak a felhasználókkal.
- És még sok más funkciót használhatnak.
Lényegében a Google Play Console az Android alkalmazásfejlesztők központja, ahol mindent megtalálnak, amire szükségük van az alkalmazásaik sikeréhez a Google Play Áruházban.
2. Google Play Console fejlesztői fiók regisztrálása
Ha az Android Studio segítségével létrehoztál egy Android applikációt, akkor nincs más hátra, minthogy közzé kell azt tenni. Ebben fog fontos szerepet játszani egy Google Play Console fejlesztői fiók regisztrálása.
Ehhez nincs másra szükséged, mint egy saját Google-fiókra, amelynek használatával létre tudsz hozni egy Play Console fejlesztői fiókot ide kattintva!
Létrehozhatsz szervezeti és személyes Play Console fiókot. Ha egyéni vállalkozó vagy, illetve ha cégként regisztrálsz, akkor az előbbi opciót válaszd. Ha saját magadnak hozol létre fiókot, pl. ha amatőr fejlesztő vagy diák vagy, akkor magán fiókot regisztrálj.
Meg kell adnod egy fejlesztői nevet, egy fizetési profilt, néhány személyes adatot, és van egy egyszeri regisztrációs díj, amit be kell fizetned. Ez jelen állás szerint 25 dollár, és bankkártyával könnyedén befizetheted.
Emellett el kell fogadnod a Google Play Fejlesztői terjesztési megállapodását. Mielőtt alkalmazásokat tehetnél közzé, igazolnod kell majd a személyazonosságodat, valamint azt is, hogy rendelkezel legalább egy Android-eszközzel, amelyen letesztelted az alkalmazást.
3. Android alkalmazás közzététele a Playen Áruházban
3.1. Alkalmazás létrehozása és beállítása
Miután létrehoztál egy Google Play fejlesztői fiókot, a Play Console használatával tudsz létrehozni és beállítani alkalmazásokat. Ehhez elsőként nyisd meg a Google Play Console oldalát, majd válaszd a Minden alkalmazás → Alkalmazás létrehozása opciót.
Az alábbi adatokat kell majd megadnod:
- Alapértelmezett nyelv;
- Az applikáció Google Playen megjelenő neve (max. 30 karakter hosszú);
- Alkalmazás vagy játék – megfelelő kiválasztása;
- Díjmentes vagy fizetős – megfelelő kiválasztása;
- Kapcsolattartási e-mail cím;
- Alkalmazás rövid leírása (max. 80 karakter);
- Alkalmazás teljes leírása (max. 4000 karakteres korlát);
- Az app ikonja (512 x 512 px felbontás, 32-bit PNG formátum, max. fájlméret 1024 KB);
- Később hozzáadhatsz képernyőképeket, videókat is az alkalmazásod bemutatása céljából;
- Megadhatod, hogy tartalmaz-e hirdetéseket;
- Kijelölheted az applikáció célcsoportját, hány éves korosztályt akarsz megszólítani;
- A Google Play Console ellenőrzi, hogy megfelel-e az appod tartalma az adott korosztálynak.
Ezután el kell fogadnod pár nyilatkozatot, majd az Alkalmazás létrehozása lehetőséget kell választani. Ezt követően jöhet az alkalmazás beállítása a Play Console felületén.
Meg kell adni az applikációd tartalmára vonatkozó adatokat, valamint azokat az információkat, amelyek meg fognak jelenni a Google Play Áruházban az alkalmazásod adatlapján. Ezt követően kezdődhet meg az alkalmazás kiadása.
3.2. Alkalmazás tesztelése és közzététele
Az Irányítópultra kell navigálnod, ahol elvégezheted az Android app bevezetése előtti kötelező feladatokat. Ezek közé tartozik az alkalmazás tesztelése, amelyre tesztelők csoportjai állnak rendelkezésedre, de akár a Google Play-felhasználók nagyobb csoportjának a segítségét is igénybe veheted.
A Google Play tesztelési feladatai közé tartoznak:
- Belső vagy zárt teszt beállítása;
- Kiadás előkészítése, majd közzététele a tesztelési csatornán;
- Tesztelők meghívása (e-mailen vagy Google Csoportokon keresztül);
- Visszajelzések gyűjtése a tesztelőktől;
- Nyílt tesztelési csatorna megadása, aztán átállás nyílt tesztelésre – itt már bárki csatlakozhat és küldhet visszajelzéseket.
Ezt követően jöhet a Play Console felületén az előregisztráció, amelynek hála közzéteheted a Play Áruházi adatlapodat még az app bevezetése előtt, így előre jelezhetik a felhasználók az érdeklődésüket. Akik előregisztrálnak az alkalmazásodra, kapnak majd egy értesítést, hogy töltsék le a már közzétett appot. Tehát így is növelheted az Android alkalmazásod népszerűségét, már a közzététel előtt.
Szükséged lesz egy alkalmazás-aláíró kulcs megadására, de erről majd a Play Console értesíteni fog. Lépj a Kiadások áttekintése oldalra, ahol ellenőrizheted az alkalmazásod közzétételre szánt verziójának részleteit.
Ha mindent rendben találtál, kattints a Közzététel megkezdése gombra, majd Az éles verzió közzétételének megkezdése opciót válaszd. Ekkor válik nyilvánosan elérhetővé az applikációd azon Google Play-felhasználóknak, akik az általad kiválasztott országokban élnek.
Hozzáadhatsz fordításokat is az applikációdhoz, amelyhez lokalizált képernyőképek és leírások is társíthatók. Ha nem adsz meg saját fordítást, a felhasználók a Google Fordító segítségével fognak automatikus fordításokat olvasni.
4. Alkalmazáscsomagok kezelése a Play Console felületén
Egyalkalmazáscsomagot kell létrehoznod, aláírnod és feltöltened, és a Google Play rengeteg eltérő eszközre optimalizálja az APK-dat.
A kiadás az alábbi három állapottal rendelkezhet:
- Vázlat – olyan APK-k, amelyeken még dolgozol, tehát nem jelenítetted meg őket a felhasználóknak.
- Aktív – azok az APK-k, amelyek jelenleg elérhetőek a felhasználók számára.
- Archivált – ezek az APK-k korábban aktívak voltak, de már nem jelennek meg a Play Áruházban.
Ahhoz, hogy ellenőrizhesd a jelenlegi alkalmazáscsomagokat és APK-kat, navigálj a Google Play Console felületén a Kiadás→ Alkalmazáscsomag-kezelő oldalra.
Arra is érdemes odafigyelni, hogy a Google Play alkalmazásokra méretkorlát érvényes, amely abból a tömörített méretből indul ki, amit az APK letöltéskor elfoglal az egyes eszközökön. Az alkalmazáscsomagokból létrehozott, egyetlen eszközre vonatkozó APK-k maximális, tömörített letöltési mérete 200 MB lehet. Persze az alkalmazáscsomag sokszor nagyobb lehet ennél.
Minden újfrissítés, amit közzéteszel az alkalmazásodhoz kapcsolódóan, egy új verziószámot kap majd, ami folyamatosan növekszik. Ezt az APK manifestfájljában található versionCode
-érték jelzi, amely nem lehet nagyobb 2.100.000.000-nál, de ennyi eltérő verziószámot nyilván senki nem fog létrehozni az alkalmazásából. 🙂
5. Összefoglaló
Ha röviden össze szeretnénk foglalni, hogy milyen lépésekből áll egy Android alkalmazás közzététele a Play Áruházban, akkor az alábbiakat tudnánk felsorolni:
- Google Play Console fejlesztői fiók regisztrálása (25 dollár egyszeri díj befizetése).
- Alkalmazás létrehozása a Play Console felületén, alapvető információk megadása.
- A Google Play Console további kérdéseinek megválaszolása (pl. hirdetések, korcsoport, adatbiztonság, stb.).
- Android app kategóriájának kiválasztása, leírások és képernyőfotók feltöltése.
- Alkalmazás tesztelése, APK véglegesítése, és közzététele a Play Áruház felületén.
- Később verziófrissítések közzététele.
Ha szeretnél együtt dolgozni egy szoftverfejlesztő csapattal, akik elkészítik és közzéteszik a saját Android alkalmazásodat, akkor lépj velünk kapcsolatba!
Hibát találtál? Írj nekünk az alábbi e-mail címre: szerk@kiszervezettmarketing.hu
6. Gyakran ismételt kérdések és válaszok
Az Android Studio felületén.
Regisztrálnod kell egy fejlesztői fiókot a Google Play Console-ban, majd ott megadni minden szükséges információt és elkészíteni az alkalmazásod közzétételre szánt APK-ját.
A közzététel ingyenes, viszont ha létrehozol egy Play Console fejlesztői fiókot, akkor egy egyszeri 25 dolláros díjat kell megfizetned. Ezt követően azonban akármennyi appot közzé tudsz tenni.