Tartalomjegyzék
ToggleWordPress telepítés kezdőként? Igenis lehetséges!
A WordPress telepítés sok felhasználó számára ijesztően bonyolultnak hangozhat, leginkább abban az esetben, ha nincs semmilyen programozói tapasztalatunk. Különösen igaz ez, ha nem profikkal készítteted el az új weboldaladat. Most megmutatjuk, hogy létezik egyszerű megoldás is a WordPress telepítésére!
1. Mire van szükségem a WordPress telepítése előtt?
A WordPress a világon a legnépszerűbb ingyenes tartalomkezelő rendszer (CMS), amelyről a linken szereplő cikkben olvashatsz részletesebben.
Korábban már írtunk róla, hogyan is kell bejelentkezni WordPress weboldalunk admin felületére, most azonban bemutatjuk az alapoktól a WordPress rendszer feltelepítésének menetét.
Kezdő lépésként nézzük meg, hogy milyen előfeltételei vannak a WordPress telepítésének!
1.1. Tárhelyszolgáltató
A tárhelyszolgáltató (webhost) feladata, hogy a weboldalunkhoz szükséges fájlok, képek, szövegek, ábrák (tehát minden, ami a böngészőben látható, ha megnyitjuk a weboldalunkat) tárolásához háttértárat biztosítson számunkra.
A legtöbb tárhelyszolgáltató különböző tárhelycsomagokat ajánl ügyfeleinek, amelyekhez egyébként ingyenesen jár az alap szintű WordPress telepítés is, tehát ezzel sem kell majd bajlódnunk. További információkért olvasd el a legjobb WordPress tárhelyek cikkünket!
1.2. Domain név
Weboldalunk elkészítéséhez a másik elengedhetetlen alapfeltétel a domain név megléte.
Mivel a domain név nem más, mint a weboldalunk megnevezése, ezért igyekezzünk olyat választani, ami hűen tükrözi saját és vállalatunk tevékenységét.
Ha kíváncsi vagy, hogy miként hozz létre olyan domaint, amire fel tudod építeni saját márkanevedet, akkor kattints ide! Ebben a cikkben olvashatsz a domain név foglalásának és regisztrációjának a menetéről is, így ezzel nem is szaporítanám a szót.
2. Előtelepített WordPress a tárhelyszolgáltatódtól
A legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha olyan hosting szolgáltatót választunk, ahol az alap WordPress telepítés a tárhelycsomag részét képezi.
Ha semmilyen informatikai tudással nem rendelkezünk, akkor célszerű olyan tárhelycsomagot vásárolni, amihez ingyenes SSL tanúsítvány, WordPress telepítés és folyamatos támogatás jár.
Ebben az esetben már az első pillanattól bejelentkezhetünk weboldalunk WordPress felületére, nem kell a telepítéssel bajlódnunk.
A legtöbb hosting szolgáltató lehetővé teszi az egy kattintásos WordPress telepítést az ügyfeleinek, amiről a következő alpontban lesz szó. Főleg a WordPress tárhelyek esetében!
3. WordPress telepítése kezdőknek: cPanel
Nagyon sok tárhelyszolgáltató biztosít olyan lehetőséget a kezdő weboldalkészítők számára, amely pár kattintással elérhetővé teszi a WordPress feltelepítését.
Ehhez szükségünk lesz a weboldalunkhoz tartozó tárhely kezelőfelületére, ami a cPanel nevet viseli.
Amikor tárhelyet bérelünk egy hosting szolgáltatótól, meg kell kapnunk belépési adatainkat a cPanel vezérlőpultjához.
Például: a DotRoll szolgáltatónál a bejelentkezést követően az alábbi útvonalon juthatunk el tárhelycsomagunk cPanel felületére: Aktív szolgáltatások ➝ Gyors elérés ➝ cPanel.
A vezérlőpulton keressük meg, hogy milyen automata telepítőt biztosít számunkra a hosting szolgáltatónk. Ezeknek a telepítőknek az a lényege, hogy pár adat beírása után egy kattintással feltelepítik számunkra a WordPresst.
A mi esetünkben ez az automata telepítő a Softaculous lesz.
Miután rákattintunk a WordPress ikonra, a következő oldalon a Telepítés most gombra kell rányomnunk.
Ezek után beírjuk a kért adatokat (URL cím, weboldal és admin fiók adatai), kiválasztjuk a feltelepíteni kívánt pluginokat és témákat, és végül rányomunk a Telepítés gombra, ahogy azt a képen is láthatjuk:
Pár (másod)perc múlva a telepítés befejeződik, és be tudunk jelentkezni WordPress admin fiókunkba. A bejelentkezés menetéről itt olvasható információ.
Így zajlik tehát a WordPress feltelepítése cPanelen keresztül, Softaculous telepítővel. Pár kattintás az egész!
4. WordPress telepítése haladóknak: manuális telepítés FTP-vel
Őszintén szólva, manapság már nincs sok értelme a WordPress sajátkezű telepítésével fecsérelni az időnket, hiszen a legtöbb tárhelyszolgáltató lehetőséget biztosít a fentebb ismertetett gyors és egyszerű cPanel telepítésre.
Azonban, ha szeretnénk bővíteni webfejlesztői tudásunkat, akkor ne hagyjuk abba az olvasást!
A kézi WordPress telepítést nem ajánljuk kezdők számára!
Három dologra lesz szükségünk:
- MySQL adatbázis;
- FTP program (pl. FileZilla);
- WordPress legújabb verziója.
4.1. MySQL adatbázis
Egy MySQL adatbázist létrehozhatunk weboldalunk cPanelén keresztül is.
Sok esetben maga a hosting szolgáltató hoz létre számunkra adatbázist, amihez természetesen megkapjuk a szükséges belépési adatokat is.
4.2. FTP program
FTP (File Transfer Protocol) segítségével férhetünk hozzá távoli szervereken tárolt tartalmakhoz, és saját állományainkat is feltölthetjük rájuk.
Azért van rá szükség, hogy fel tudjuk tölteni tartalommal a weboldalunkhoz tartozó szervert.
A FileZilla egy ingyenesen letölthető FTP program, ami elengedhetetlen a telepítés sikerességéhez.
4.3. WordPress legújabb verziója
A WordPress legfrissebb verziójának letöltéséhez kattints erre a linkre!
4.4. A WordPress telepítés menete
Miután megvan mindhárom hozzávalónk, lássunk hozzá a WordPress manuális telepítéséhez!
Először is, nyissuk meg a FileZilla alkalmazást (vagy valamelyik más FTP programot), és írjuk be az FTP szerverünkhöz tartozó hozzáférési adatokat. Ha ez megvan, kattintsunk a Csatlakozás gombra!
Amennyiben sikerül csatlakoznunk, meg fognak jelenni az FTP szerverünk tartalmai a képernyő jobb oldalán.
Keressük meg a korábban letöltött WordPress telepítési fájlt, és húzzuk át a jobb oldalra, ezzel átmásoljuk a WordPress telepítőt az FTP szerverünkre.
Ha van olyan mappánk, hogy public_html vagy csak simán html, akkor oda másoljuk fel.
Miután minden fájlt átmásoltunk, nyissuk meg a böngészőnket, és írjuk be a keresőmezőbe a következőt:
http://kiszervezettmarketing.hu/wp-admin/install.php
Természetesen a kiszervezettmarketing.hu helyett saját domain nevünket használjuk!
Ezt követően megjelenik a WordPress telepítési ablaka, ahova be kell írnunk a korábban létrehozott MySQL adatbázisunk információit: az adatbázis nevét, valamint a hozzá tartozó felhasználónevet és jelszót.
Ezután felugrik egy kis ablak, amely biztosít minket arról, hogy a WordPress hozzá tud férni MySQL adatbázisunkhoz. Amennyiben minden sikeresen működik, a Telepítés megkezdése gombot nyomjuk meg!
A következő ablakban megadjuk weboldalunk legfontosabb adatait, pl. a honlap neve és az admin belépési azonosítója / jelszava.
Ezek után bátran telepítsük fel a WordPresst, és már használhatjuk is weboldalunk kezelésére!
5. Ha egyik megoldás sem működik…
Tegyük fel, hogy teljesen kezdők vagyunk, és most hallottunk életünkben először a WordPress, az FTP, vagy a cPanel fogalmáról.
Még a „legegyszerűbb” megoldás is túl bonyolultnak tűnik, viszont szeretnénk egy megbízható weboldalt magunknak.
Ez esetben a legjobb döntés, ha írunk a tárhelyszolgáltatónknak egy e-mailt, amiben segítséget kérünk a WordPress telepítéséhez.
Ha szerencsénk van, készségesen válaszolnak és megoldást nyújtanak problémánkra.
Egy ehhez hasonló levelet próbáljunk meg összeállítani:
„Tisztelt XY Tárhelyszolgáltató!
Az én nevem Gipsz Jakab, és a kiszervezettmarketing.hu domain cím tulajdonosa vagyok. Sajnos még csak most ismerkedem a tartalomkezelő rendszerek és a weboldalkészítés világával, ezért az Önök segítségét szeretném kérni.
Weboldalam létrehozásához szükségem volna a WordPress CMS rendszer feltelepítésére. Kérem szépen Önöket, legyenek szívesek feltelepíteni számomra a WordPresst, hogy sikeresen tudjam megkezdeni honlapom működtetését.
Várom szíves válaszukat!
Tisztelettel és köszönettel,
Gipsz Jakab”
A legtöbb tárhelyszolgáltató folyamatos támogatást és segítségnyújtást biztosít ügyfeleinek, így a legvégső esetben még így is sikerrel járhatunk a WordPress feltelepítésével.
6. Összefoglaló
Nem véletlenül a WordPress a legnépszerűbb tartalomkezelő rendszer a világon: ingyenesen letölthető, használata egyszerű, és sok lehetőséget biztosít weboldalunk testreszabására.
De mi a helyzet a WordPress feltelepítésével?
Nos, léteznek meglepően egyszerű megoldások, például a cPanelen keresztüli telepítés. Sőt, egyes tárhelyszolgáltatók alapból feltelepítik számunkra.
A gyakorlottabb szakiknak pedig ott a manuális telepítés, amihez szükséges egy MySQL adatbázis és egy FTP program is.
Te fel tudnád telepíteni a WordPresst a leírás alapján? Oszd meg velünk gondolataidat a kommentek között! Részletesebb információkért olvasd el WordPress weboldal készítés szupercikkünket!
Hibát találtál? Írj nekünk az alábbi e-mail címre: szerk@kiszervezettmarketing.hu
7. Gyakran ismételt kérdések és válaszok
Igen, a WordPress tárhely szolgáltatók lehetővé teszik az automatikus WordPress telepítést.
A folyamat elvégezhető a cPanel, vagy valamilyen FTP program segítségével is.
Lépj velünk kapcsolatba, és megoldjuk a problémádat!