Waze navigáció: Valós idejű GPS alkalmazás
Számos mobil applikáció létezik, amelyek megkönnyítik az életünket. Az egyik ilyen a Waze, amely egy valós időben frissülő GPS-navigációs alkalmazás. Útvonalakat tervezhetünk, figyelmeztethetjük az embereket a közúti ellenőrzésekre, a forgalmi dugókra, így minden megbeszélésre/találkozóra időben fogunk odaérni.
1. Mi az a Waze?
A Waze (hivatalos oldal) egy teljesen ingyenes, valós időben frissülő GPS-navigációs applikáció, amely az éppen aktuális forgalmi helyzetet mutatja a térképen. Emellett szórakoztató közösségi és földrajzi játékokat, funkciókat is tartalmaz, így szórakoztatóvá téve az ingázást.
Az élő forgalmi adatoknak köszönhetően az alábbi előnyökkel jár a Waze használata:
- Forgalmi dugók elkerülése;
- Pontos informálás sebességmérésről;
- Közúti balesetek és veszélyek jelzése;
- A valós idejű újratervezések időt takarítanak meg.
A Waze legnagyobb előnye, hogy a közösség erejére építkezik: a felhasználók értesítik egymást a forgalommal, a rendőrségi ellenőrzésekkel, a traffipaxokkal, építkezésekkel, vagy egyéb, forgalmat befolyásoló tényezőkkel kapcsolatban.
Elsősorban az autósoknak szól a Waze, tehát nem a tömegközlekedés, a kerékpárok és a teherautók számára fenntartott sávokban való navigációt segíti.
2. A Waze működése
Amikor utazni szeretnénk valahová, rendszerint két opciónk van:
- Egy megszokott, jól bejáratott útvonalat választunk;
- Több eltérő útvonal közül választjuk ki a legmegfelelőbbet.
A Waze navigációs szolgáltatása abban segít, hogy valós időben mutatja az indulás pillanatában, hogy melyik a leggyorsabb útvonal a legfrissebb forgalmi adatok alapján. Emellett előre időzíthetünk is utazásokat, percre pontosan meghatározva, hogy mikor szeretnénk indulni, a Waze pedig kimutatja számunkra a várható forgalom alapján, hogy hány perces útra számíthatunk.
Sőt, amikor eljön az indulás ideje, még értesítést is küld számunkra, mivel az utazást felveszi a naptárunkba.
Az utazásunk során megoszthatjuk az észlelt közúti torlódásokat, veszélyeket, rendőrségi intézkedéseket a többi felhasználóval, így ők időben értesülnek az aktuális helyzetről. Mivel alapvetően egy GPS alkalmazásról van szó, ezért a mobil applikáció az utazás alatt végig meg van nyitva az autóban, így észleli a forgalom gyorsaságát.
A Waze használata révén szórakozva segíthetünk a többi ingázón, amiért pontokat, jelvényeket és jutalmakat oszt ki az alkalmazás (lehetsz pl. „Területi Vezető”, „Helyi Bajnok”, vagy „Waze Lokalizációs Csapatvezető”). Ezek alapján különböző szintű felhasználói profilunk lehet a „Bébi Wazer” szintről indulva, egészen a „Waze Király” szintig.
Emellett lehetőség van a térképszerkesztésre, amelynek hatósugara szintén a felhasználói profil szintjétől függ. Egy új felhasználó 1 mérföldön belül szerkesztheti a térképet (1,6 km), 3000 szerkesztés után azonban ez megduplázódik.
Láthatod, hogy a közelben lévő ismerőseid éppen hová utaznak, mikor érnek oda, és megoszthatod velük a saját utadat is. Ha ez aggaszt téged adatvédelmi szempontból, akkor a fiókbeállítások között beállíthatod a Láthatatlanná válást.
Minél többen használják úgy a Waze-t, hogy meg van nyitva az alkalmazás, annál pontosabb lesz a navigáció, mivel így tanulja meg a Waze a kanyarok irányát, az útvonal jellemzőit, az átlagsebességet, stb.
3. A Waze használata offline
Előfordulhat, hogy a Waze nem a legoptimálisabb útvonalat javasolja. Ennek okai a következők lehetnek:
- Esetleges térképhiba az útvonal mentén;
- A helyes sebesség- és forgalmi adatok hiánya az adott útvonalon;
- A helyes sebesség- és forgalmi adatok hiánya azon az útvonalon, amelyre a Waze át akarja irányítani a felhasználót.
Annak érdekében, hogy ezek a problémák elkerülhetők (vagy legalábbis minimalizálhatók) legyenek, a Waze applikációnak folyamatos internetkapcsolatra van szüksége. Továbbá mivel valós idejű GPS applikációról van szó, ezért a helyadatokhoz való hozzáférést az alkalmazás használata közben engedélyezni kell.
Ha offline használod a Waze-t, akkor nem tudsz útvonalakat keresni vagy útvonalakon navigálni.
Amikor szakadozik vagy túl gyenge az internetkapcsolat, a Waze megpróbálja a szerverekről lekérni a forgalmi adatokat és veszélyeket, de ezek nem lesznek teljes mértékben megbízhatóak.
Ha nincs kapcsolat a Waze-szerverekkel, akkor nem tehetünk közzé frissítéseket a közúti veszélyekről vagy a forgalomról.
4. A Waze letöltése
Egy másik cikkünkben már kitértünk arra, hogyan lehet mobil applikációkat telepíteni. A Waze is ugyanígy működik, csak le kell töltenünk az Apple App Store (iPhone és iPad) vagy a Google Play Áruház (Android) felületéről.
Ezt persze érdemes okostelefonról megtenni, hogy használni tudjuk a mobil applikáció bármikor, ha úton vagyunk.
Szerencsére ingyenesen letölthető és használható, viszont oda kell figyelnünk a mobil internetkapcsolat adatforgalmára. A Waze által felhasznált adatok mennyisége függ a megtett útvonal hosszától, a letöltött térképektől, a napszaktól, az utazás napjától, a forgalomtól, az aktív járművezetők és a bejelentések számától.
A Waze nem csak Magyarországon használható. A világ bármely pontján navigálhatunk az applikációval, ahol vannak utak. A térképek minősége és megbízhatósága azonban az alapján változik, hogy az adott terület felhasználói közössége mennyire aktívan használja a Waze szoftverét.
Ahol van mobilhálózat és GPS-vétel, ott a Waze is rendelkezésre fog állni. Több mint 140 millió sofőr használja a Waze navigációt.
5. Waze térképszerkesztő használata
Lehetőség van a Waze térkép valós idejű szerkesztésére. Az alábbiakat tüntethetjük fel a térképen pontszerűen vagy egy területre vonatkozólag:
- Üzemanyagtöltő állomás;
- Elektromos töltőállomás;
- Szervíz vagy autójavító;
- Autómosó;
- Közintézmény vagy iroda;
- Közlekedés;
- Vásárlás és szolgáltatások;
- Éttermek;
- Kultúra és szórakozás;
- Szállás;
- Szabadtéri táborhelyek;
- Parkolóházak;
- Útvonalak;
- Járda, gyalogösvény;
- Körforgalom,
- Kamera, sebességmérés;
- Vasúti átjáró;
- Kereszteződés.
Itt nyilvánul meg a közösség ereje a navigációban és egymás segítésében. Ahogy azt korábban említettük, a felhasználói szintünktől függ, hogy a tartózkodási helyünktől számítva mekkora sugárban szerkeszthetjük az élő térképet.
6. Waze navigáció használata
A Waze navigáció nagy előnye, hogy felvehetünk állandó címeket az alkalmazásban (pl. otthon, munkahely, barátok vagy családtagok címe). Emellett a Waze szinkronizálható a telefon naptár alkalmazásával (pl. Google Naptár), így időben szól nekünk, ha indulnunk kell egy találkozóra, ha van hozzá cím is megadva.
Olyan dolgokat is beállíthatunk a Waze felületén, minthogy milyen járművet vezetünk (magánautó, taxi, motorkerékpár), milyen üzemanyagot használ az autónk, szeretnénk-e elkerülni a fizetési kapukat, vagy hogy milyen matricák/engedélyek vannak a tarsolyunkban. Ha hiányzik valamilyen matricánk, erre figyelmeztet is az applikáció indulás előtt.
Lehetőség van még a kompok, autópályák, nehéz kereszteződések kerülésére, vagy akár engedélyezhetjük a földutakat is.
Így a Waze a lehető legideálisabb útvonalat fogja számunkra betervezni, hogy elérjünk a célhelyre.
Beállíthatunk preferált érkezési időt, valós idejű útinfókat kaphatunk, parkolókat kereshetünk. A Waze figyelmeztet minket a forgalom intenzitására, az utazás hosszára egy adott időpontban, és emlékeztet, hogy pontosan mikor induljunk el, ha egy adott időpontra oda szeretnénk érni a célállomásra.
7. Összefoglaló
A Waze egy valós idejű GPS navigációra szolgáló mobil alkalmazás, amelyet ingyenesen lehet használni.
Útvonalakat tervezhetünk, láthatjuk az éppen aktuális forgalmat, rendőri ellenőrzéseket, baleseteket, útépítéseket, stb.
A Waze szinkronizálható a naptár alkalmazással is, így időben értesít minket, ha van egy időpontunk vagy találkozónk valakivel, hogy induljunk el a megadott címre.
Hibát találtál? Írj nekünk az alábbi e-mail címre: szerk@kiszervezettmarketing.hu
8. Gyakran ismételt kérdések és válaszok
Egy ingyenes mobil applikáció, amely valós időben frissülő GPS-navigációt tesz lehetővé.
Navigáció, útvonalak tervezése, forgalmi dugók és rendőrségi ellenőrzések előre jelzése, stb.
Ingyenesen letölthető iOS és Android platformokra.